Uppdrag

Vinge företräder Lifco i samband med förvärv av European Dental Partner Holding

4 maj 2011

Vinge företräder Lifco AB i samband med förvärv av European Dental Partner Holding GmbH och har agerat som projektledare och rådgivare för hela förvärvsprocessen.

Lifco är en industri- och dentalgrossistkoncern som efter förvärvet av EDP omsätter ca 6,1 miljarder SEK per år och har ca 3000 anställda. Lifco har dotterbolag i 29 länder och försäljning i mer än 40 länder. Koncernen är indelad i sex affärsområden: Dentalprodukter, Maskiner och Verktyg, Sågverksutrustning, Kontraktstillverkning, Inredningar till Servicebilar och Miljöteknologi. Lifco söker kontinuerligt möjligheter att förbättra sina marknadspositioner genom såväl förvärv som genom organisk utveckling av dotterbolagen. Lifco's förvärv är beroende av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Delägare Erik Gabrielson företräder Lifco AB.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljning av Wais till Sertion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljning av Wais AB till Sertion AB. Wais är verksamt inom pannservice och underhåll, rökgasrening, mekaniska arbeten samt fläktservice hos bl.a. kraftvärmeverken.
19 maj 2025

Vinge biträder SBB i samband med dess förvärv av aktier i PPI mot betalning genom apportemission

Vinge har biträtt SBB i samband med att avtal ingåtts med TRG, en norsk företagsgrupp som kontrolleras av Kjell Inge Røkke och som är huvudägare i Aker. SBB har enligt avtalet åtagit sig att genomföra en apportemission till TRG, eller såsom tillämpligt Aker Property Group.
16 maj 2025

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025