Uppdrag

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 115 miljoner kronor

24 maj 2022

Vinge har företrätt djurförsäkringsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 115 miljoner kronor i syfte att expandera verksamheten internationellt samt utveckla företagets app.

Lassie AB, vars affärsmodell bygger på att användarna sänker sina försäkringskostnader genom att samla poäng genom preventiv djurvård, grundades av Hedda Båverud Olsson, Johan Jönsson och Sophie Wilkinson och bolaget har vuxit snabbt sedan den första kapitalrundan för knappt ett år sedan.

I kapitalrundan som leddes av det brittiska venture capital-bolaget Felix Capital deltog även ett flertal befintliga investerare, däribland de institutionella investerarna Inventure och Passion Capital samt H&M:s styrelseordförande Karl-Johan Persson och Vois grundare respektive marknadschef Fredrik och Caroline Hjelm.

Vinges team bestod av Filip Öhrner, Maria Dahlin Kolvik och Viktor Lennartsson.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025