Uppdrag

Vinge företräder KF Invest AB vid förvärv av Läckeby Water Group

11 december 2007

Vinge företräder KF Invest AB vid förvärv av Läckeby Water Group från Baltic Rim Fund och Sjätte AP-fonden med flera. Läckeby Water Groupär ett svenskt miljöteknikföretag som erbjuder entreprenader, produkter och service för vattenrening och biogasproduktion. Förvärvet innebär att KF Invest äger 75% av aktierna i bolaget.
 
Johan Winnerblad tillsammans med Per Larsson och Sara Hamilton företräder KF Invest AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.
29 november 2023

Vinge har rådgivit Expedition Growth Capital i samband med dess investering i Factbird

Expedition Growth Capital har, tillsammans med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), genomfört en investering i det danska tech-bolaget Factbird. Vinge rådgav Expedition Growth Capital i samband med investering.
27 november 2023