Uppdrag

Vinge företräder Jarðvarmi och Ancala Partners i förvärv av Magma Energy Sweden AB och HS Orka

13 juni 2019 M&A

Vinge har företrätt Jarðvarmi slhf., ett konsortium av 14 isländska pensionsfonder, och Ancala Partners midmarket-fond Ancala Infrastructure Fund II avseende frågor rörande svensk rätt i förvärvet av Magma Energy Sweden AB och dess dotterbolag HS Orka, Islands största privatägda energibolag. 

I samband med transaktionen utövade Jarðvarmi sin förköpsrätt till 53,9% av aktierna i HS Orka från Alterra Power Corp, ett dotterbolag till Innergex Renewable Energy Inc. Jarðvarmi har även förvärvat 12,7% av aktierna i HS Orka från Fagfjárfestasjóðurinn ORK. Återstående 33,4% i HS Orka ägdes sedan innan av Jarðvarmi. Efter transaktionen äger Ancala Partners och Jarðvarmi 50% var i HS Orka. 

Köpeskillingen för förvärvet av Alterras andel om 53,9% var 299,9 miljoner USD. Köpeskillingen för förvärvet av andelen om 12,7% från Fagfjárfestasjóðurinn ORK har inte offentliggjorts. 

Ancala Partners och Jarðvarmi har vidare avtalat att avyttra HS Orkas andel om 30% av aktierna i Blue Lagoon, Islands främsta turistattraktion, till Blávarmi. Försäljningen av Blue Lagoon omvandlar HS Orka till en renodlad plattform för förnybar energi. HS Orka har producerat förnybar energi i 40 år och driver två geotermiska kraftverk i Svartsengi och Reykjanes, samt ett vattenkraftverk i Bláskógabyggð.

Vinges team bestod av delägare Peter Sundgren tillsammans med biträdande jurist Christina Odengran. Counsel Maria Schultzberg biträdde med skatterättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge rådgivare till SAGA Diagnostics AB i samband med konvertibelfinansiering

SAGA Diagnostics AB, ett bolag verksamt inom cancerdiagnostik, har genomfört en konvertibelfinansiering om cirka 144 miljoner kronor. Vinge företrädde SAGA Diagnostics i samband med transaktionen.
28 september 2023

Vinge företräder Repligen Corporation i samband med förvärvet av Metenova

Vinge har företrätt Repligen Corporation med dotterbolag (”Repligen”), en multinationell koncern inom life science som utvecklar och kommersialiserar höginnovativa bioprocessteknologier och system som möjliggör effektiviseringar i processen för tillverkning av biologiska läkemedel, i samband med dess förvärv av Metenova Holding AB med dotterbolag (”Metenova”).
27 september 2023

Vinge biträder vid försäljning av Heda Security

Helix Kapital och övriga aktieägare har avyttrat sina aktier i ADEH Intressenter AB, moderbolag till Heda Security, till EMK Capital.
25 september 2023