Uppdrag

Vinge företräder Investor Growth Capital vid förvärv av Global Health Partner PLC

3 januari 2008

Vinge företräder Investor Growth Capital vid förvärv av Global Health Partner PLC från Hosar International Ltd. Global Health Partner är listat på AIM och erbjuder sjukvård såväl i Sverige som i England. Förvärvet avser 15 procent i bolaget.
 
Delägare Johan Winnerblad tillsamman med biträdande juristen Pontus Enquist företräder Investor Growth Capital.

Relaterade nyheter

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023

Vinge biträder vid försäljning av GleSYS

Vinge har biträtt huvudägarna VIA equity och VD Glenn Johansson samt övriga mindre aktieägare vid försäljning av GleSYS till den Luxemburgbaserade infrastrukturfonden Cube Infrastructure Managers.
21 mars 2023

Vinge biträder Svea Bank AB med emission av AT1-obligationer om 300 miljoner SEK

Vinge har biträtt Svea Bank AB (”Bolaget”) i samband med dess emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 300 miljoner SEK för att optimera sin kapitalstruktur.
14 mars 2023