Uppdrag

VINGE FÖRETRÄDER GRÄNGES I SAMBAND MED BÖRSNOTERING PÅ NASDAQ STOCKHOLM

10 oktober 2014

Vinge företräder Gränges AB (publ) i samband med bolagets notering på Nasdaq Stockholm.

Gränges är en ledande global leverantör av valsade produkter till industrin för lödda värmeväxlare i aluminium. Bolaget utvecklar, producerar och marknadsför avancerade material som ökar såväl effektiviteten i kundens tillverkningsprocess som prestanda hos slutprodukten, den lödda värmeväxlaren. Gränges vision är att bidra till mindre, lättare och mer designbara värmeväxlare – för ökad ekonomisk effektivitet och minskad miljöpåverkan. Prospektet offentliggjordes den 29 september 2014 och första handelsdag var den 10 oktober 2014. Priset i erbjudandet har fastställts till 42,50 kronor per aktie, motsvarande ett marknadsvärde på Gränges om cirka 3 200 miljoner kronor.

Vinges team bestod huvudsakligen av Carl Gustaf de Geer, Jesper Schönbeck, Charlotte Levin, Katarina Nilsson, Kristian Ford, Rikard Lindahl, Filip Brosset och Henrik Jonsson.

 

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026