Uppdrag

Vinge företräder Flower i samband med förvärvet av batteriprojektet Pajkölen

Vinge har företrätt energi-techbolaget Flower Technologies AB (”Flower”) i förvärvet av ett av Sveriges största batteriprojekt, Pajkölen, från Arise AB (publ) (”Arise”). Projektet, som är en Ready-to-Build-anläggning för energilagring med en kapacitet på 40 MW / 80 MWh (BESS), är beläget i vindkraftparken Kölvallen i Ljusdals kommun. Affären omfattar samtliga aktier i Pajkölen BESS AB som äger rättigheterna till projektet.

Tillträdet är villkorat av bl.a. erhållandet av vissa myndighetsgodkännanden och förväntas ske under fjärde kvartalet 2024. Nätanslutningen förväntas vara färdigställd under första halvåret 2025.

Genom förvärvet stärker Flower sin position som landets ledande aktör inom optimering av batterier. När projektet är i drift kommer Flower att ha fullständig kontroll över hela batterivärdekedjan, vilket öppnar upp viktiga intäktsströmmar för aktörer inom förnybar energi, såsom nätoperatörer eller ägare av förnybara kraftslag.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren, Niklas Suni och Gustav Wahlberg (M&A), Kristoffer Larson (Fastigheter och Entreprenad), Lina Österberg (Miljö), Carla Zachariasson och Ian Linde (Kommersiella avtal) samt Daniel Wendelsson, Dagne Sabockis och Alva Chambert (FDI).

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026