Uppdrag

Vinge företräder EQT vid försäljningen av Swedegas

23 mars 2015

Vinge företräder EQT Infrastructure vid försäljningen av Swedegas till ett konsortium bestående av Enagás Internacional S.L.U., en del av Spaniens ledande gastransmissionsbolag Enagás S.A., och Fluxys Europe B.V., en del av den Belgienbaserade gasinfrastrukturkoncernen Fluxys SA. Swedegas äger och driver det svenska transmissionsnätet för gas som sträcker sig från Dragör i Danmark till Stenungsund i Sverige. Transaktionen förväntas slutföras i mitten av april.

Vinges team består av ansvarig delägare Daniel Rosvall tillsammans med Matthias Pannier och Oscar Rydén (samtliga corporate), Carl Johan af Petersens, Johan Cederblad och Helena Wanhainen (regulatory).

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljning av Wais till Sertion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljning av Wais AB till Sertion AB. Wais är verksamt inom pannservice och underhåll, rökgasrening, mekaniska arbeten samt fläktservice hos bl.a. kraftvärmeverken.
19 maj 2025

Vinge biträder SBB i samband med dess förvärv av aktier i PPI mot betalning genom apportemission

Vinge har biträtt SBB i samband med att avtal ingåtts med TRG, en norsk företagsgrupp som kontrolleras av Kjell Inge Røkke och som är huvudägare i Aker. SBB har enligt avtalet åtagit sig att genomföra en apportemission till TRG, eller såsom tillämpligt Aker Property Group.
16 maj 2025

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025