Uppdrag

Vinge företräder EQT i samband med förvärv av Life Sciences Partners

Vinge företräder EQT AB som lead advisor i samband med förvärvet av Life Sciences Partners, ett ledande europeiskt life science venture capital-bolag med cirka EUR 2,2 miljarder i assets under management.

LSP har sitt huvudkontor i Amsterdam, Nederländerna, och är ett venture capital-bolag som investerar i innovativa företag med vetenskapliga och kliniska grunder inom flertalet life sciences-strategier. LSP grundades 1998 och är idag en av Europas största och mest erfarna investeringsorganisationer inom life sciences. LSP har anställda och kontor i Amsterdam, München och Boston. Under de senaste decennierna har LSP investerat i över 150 life sciences-bolag och genererat hög avkastning, samt skapat en högpresterande life sciences-franchise. Som en del av EQT kommer LSP-teamet kunna fortsätta att vara verksamma på samma framgångsrika sätt som de gjort under de senaste decennierna.

EQT AB förvärvar 100 % av LSPs management-bolag, och 20 % av rätten till carried interest i utvalda LSP-fonder. I tillägg kommer EQT AB att ha rätt till 35 % av carried interest i framtida fonder. Köpeskillingen uppgår till EUR 450 miljoner (på kassa- och skuldfri basis), och består av 25 % cash och 75 % i nyemitterade EQT AB-aktier.

Vinges team bestod av Christina Kokko, Karl Klackenberg och Milad Kamali (M&A), Sofie Bjärtun (Equity Capital Markets), Emma Johansson and Johan Wahlbom (Competition) och Emma Stuart-Beck och Caroline Krassén (Regulatory) och Ellinor Gyllenhammar (VDR Expert). Vinge företrädde EQT tillsammans med Debevoise & Plimpton LLP (Investment Funds) and Loyens & Loeff (Holländsk rätt)

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025