Uppdrag

Vinge företräder Ellevio i förvärv av Edsbyns Elnät AB och bud på AB Edsbyns Elverk (publ)

Vinge företräder Ellevio och dess koncernbolag i förvärvet av Edsbyns Elnät AB från AB Edsbyns Elverk (publ) och i Ellevios offentliga uppköpserbjudande till aktieägarna i Edsbyns Elverk om förvärv av samtliga aktier i bolaget. Budet rekommenderas av Edsbyns Elverks styrelse och köpeskillingen är satt till 385 miljoner kronor. Acceptansperioden för budet avslutas 22 oktober.

Försäljningen av Edsbyns Elnät AB är villkorad av godkännande från extra bolagsstämma i Edsbyns Elverk. Uppköpserbjudandet är villkorat av bl.a. att relevanta ändringar sker i Edsbyns Elverks bolagsordning för att möjliggöra överlåtelser av A-aktierna utan hembud.

Ellevio är ett av Sveriges största elnätsföretag med cirka en miljon kunder och 500 anställda. Ellevio ägs av pensionsförvaltarna Folksam, Första AP-fonden, Tredje AP-fonden och OMERS Infrastructure.

Vinges team bestod av bl.a. ansvarige delägaren Peter Sundgren (Energi/M&A) tillsammans med delägaren David Andersson (Kapitalmarknad och Publik M&A).

För mer information, vänligen se: https://www.ellevio.se/om-oss/Pressrum/newsroom/2021/september/ellevio-lamnar-nytt-bud-pa-edsbyns-elverk/

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026