Uppdrag

Vinge företräder Eleda i samband med förvärvet av Gatu och Väg Väst AB

Vinge har företrätt Eleda Infra Services Group (”Eleda”) i samband med förvärvet av Gatu och Väg Väst AB (”GVV”).

GVV är baserat i Gunnilse och bedriver anläggnings- och entreprenadverksamhet i sydvästra Sverige med fokus på betongunderhållsarbete på bland annat broar, kraftverk och hamnanläggningar. GVV har ett 70-tal medarbetare och omsätter omkring 240 miljoner kronor på årsbasis. Bolagets ledningsgrupp kommer att fortsätta i sina respektive operativa roller och bli delägare i Eleda.

Transaktionen är villkorad av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor

Vinges team bestod huvudsakligen av delägare Christina Kokko tillsammans med de biträdande juristerna Michaela Cronemyr och Carl Fredrik Wachtmeister (M&A), Isak Willborg (Agreements), Ebba Svenburg (Employment), Frida Ställborn (Real Property & Environment), Johan Wahlbom och Joel Kokko (Competition), Tove Lövgren Frisk (Compliance) och Carl Bruneheim (VDR-specialist).

Relaterat

Vinge biträder Intrum i dess rekapitaliseringstransaktion om 4,48 miljarder euro

Intrum AB och dess dotterbolag har genomfört en omfattande och strategisk rekapitaliseringstransaktion i syfte att stärka bolagets balansräkning och säkerställa dess långsiktiga finansiella stabilitet. Transaktionen innebär en omstrukturering av Intrums befintliga skuldportfölj om cirka 4,48 miljarder euro och omfattar bland annat en förlängning av låneförfall, nedskrivning av befintliga skuldinstrument, tillförande av nytt kapital från vissa av bolagets obligationsinnehavare samt en nyemission av aktier till befintliga obligationsinnehavare. Rekapitaliseringstransaktionen implementerades genom en s.k. ”pre-packaged” Chapter 11-process i USA och en svensk företagsrekonstruktion.
25 augusti 2025

Vinge företräder Neptuniplan Maritime vid finansiering av ANCS-förvärv

Vinge har företrätt Neptuniplan Maritime Holding AB i samband med ingåendet av ett kreditfacilitetsavtal om drygt 133 000 000 EUR med Citibank, Danske Bank och Nordea i syfte att bl.a. finansiera förvärvet av Wärtsiläs Automation, Navigation and Control Systems (ANCS)-verksamhet. Verksamheten kommer fortsätta bedrivas under NACOS Marine, som tillhandahåller bl.a. avancerad teknik för fartygsnavigering, automatisering och kontrollsystem samt adaptiva autopiloter, och Guidance Marine, ledande inom sensorteknologi för dynamisk positionering och sjösäkerhet.
25 augusti 2025

Vinge har biträtt HealthCap vid etableringen av HealthCap IX

HealthCap IX har hållit sin final closing och har rest kapitalåtaganden som överträffar fondens target från en diversifierad investerarbas bestående av etablerade institutioner, pensionsfonder och välrenommerade investerare inom life science-sektorn. Det starka intresset för fonden speglar fortsatt förtroende för HealthCaps strategi och firmans gedigna track record.
22 augusti 2025