Uppdrag

Vinge företräder Doro i förvärv av Caretech

16 december 2014

Vinge företräder Doro i samband med förvärv av Caretech för 240 MSEK på skuldfri basis. Caretech är nordisk marknadsledare inom digital trygghetstelefoni och tillhörande tjänster för äldre. Bolaget har huvudkontor i Kalix, cirka 100 anställda och Verdane Capital V har varit bolagets huvudägare. 

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Nicolina Kindblom och Filip Öhrner företräder Doro.

Relaterat

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)
10 juli 2025

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025