Uppdrag

Vinge företräder Cherry Ventures vid investering i Hedvig

21 september 2018 M&A

Cherry Ventures är en investeringsfond som grundades av personerna bakom bl.a. Zalando.

Hedvig, som startades 2016 och lanserades i maj i år, erbjuder enkel, snabb och rättvis försäkring för både hyres- och bostadsrätter, samt försäkring för resor och olika typer av saker, allt från telefoner till cyklar.

Vinges team bestod primärt av Matthias Pannier och Filip Öhrner.

Relaterat

Vinge företräder Stride.VC i samband med investering i Anotherblock

Anotherblock lanserade 2022 en blockkedjebaserad marknadsplats för musikrättigheter. Bolaget har via sin plattform gett fans tillgång till streamingrättigheter för låtar av flera kända artister. Investeringsrundan leds av Stride.VC.
25 maj 2023

Vinge företräder M42 i samband med förvärvet av Diaverum från Bridgepoint

Vinge företräder M42, ett Abu Dhabi-baserat teknikbaserat hälsovårdsföretag, i samband med dess förvärv av Diaverum AB. M42 är ett globalt ledande företag inom hälso- och sjukvård.
22 maj 2023

Vinge biträder Tele2 vid obligationsemission och återköpserbjudande

Vinge biträder Tele2 AB (publ) vid dess emission av seniora, icke-säkerställda fastränteobligationer om EUR 500 miljoner och i samband med bolagets parallella återköpserbjudande till investerare i dess tidigare emitterade obligationer med förfall under 2024.
22 maj 2023