Uppdrag

Vinge företräder Carl Lamm AB i samband med den planerade rekapitaliseringen av bolaget

19 mars 2008

Vinge företräder Carl Lamm AB (publ) i samband med den planerade rekapitaliseringen av bolaget. Styrelsen för Carl Lamm har beslutat föreslå en extra bolagsstämma, planerad till den 7 april 2008, att ge styrelsen i uppdrag att initiera en mer effektiv kapitalstruktur i Carl Lamm genom en rekapitalisering. Om bolagsstämman beslutar i enlighet med förslaget och styrelsen finner det ändamålsenligt, initieras en rekapitalisering av Carl Lamm varigenom Carl Lamms aktieägare kan komma att erhålla cirka 255 miljoner kronor, motsvarande cirka 25 kronor per aktie, vid full anslutning i det offentliga uppköpserbjudande som genomförs i samband med den tilltänkta rekapitaliseringen.


Jan Lombach, Mattias Friberg, Jesper Schönbeck och Emil Hedberg företräder Carl Lamm. Paula Röttorp biträder med rådgivning avseende finansieringen och Maria Schultzberg och Johan Bocander biträder med skatterättslig rådgivning.


Carl Lamm är verksamt inom dokument- och informationshantering och har en egen rikstäckande organisation på 25 strategiska orter i Sverige som erbjuder lösningar för kundernas IT-miljöer. Carl Lamm är exklusiv distributör för Ricohs produktområden, Philips talhantering, Francotyp-Postalia frankeringssystem samt distributör för Samsung multifunktionsprodukter. Vidare är bolaget HP Preferred Partner och Microsoft Gold Partner. Carl Lamm är noterat på OMX Nordiska Börs Stockholm.

Relaterade nyheter

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023

Vinge biträder vid försäljning av GleSYS

Vinge har biträtt huvudägarna VIA equity och VD Glenn Johansson samt övriga mindre aktieägare vid försäljning av GleSYS till den Luxemburgbaserade infrastrukturfonden Cube Infrastructure Managers.
21 mars 2023

Vinge biträder Svea Bank AB med emission av AT1-obligationer om 300 miljoner SEK

Vinge har biträtt Svea Bank AB (”Bolaget”) i samband med dess emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 300 miljoner SEK för att optimera sin kapitalstruktur.
14 mars 2023