Uppdrag

Vinge företräder Calliditas Therapeutics i samband med förvärv av kontrollpost i Genkyotex SA

Vinge företräder Calliditas Therapeutics, ett specialistläkemedelsbolag noterat på Nasdaq Stockholm och The Nasdaq Global Select Market i USA, i samband med dess förvärv av en kontrollpost om 62,7% av franska Genkyotex SA, ledande inom NOX-hämningsterapier och noterat på Euronext Paris och Euronext Brussels.

Calliditas har för avsikt att förvärva samtliga utestående aktier i Genkyotex och kommer efter genomförandet av kontrollförvärvet, som förväntas stängas i oktober 2020, att lansera ett kontant budpliktsbud på samma villkor avseende de återstående aktierna.

Vinges team består av Dain Hård Nevonen, Sofie Bjärtun, Linnéa Sellström och Julia Hirschberg.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026