Uppdrag

Vinge företräder atNorths ägare i samband med försäljningen till Partners Group

27 januari 2022 M&A

Vinge har företrätt aktieägarna i atNorth Holding AB vid försäljningen av bolaget till det schweiziska private equity-bolaget Partners Group.

atNorth är ett ledande datacenterbolag med två center på Island och ett under uppbyggnad i Stockholm. Bolagets datahallar drivs uteslutande av förnybar energi och använder lokalt klimat och värmeåtervinningssystem för att upprätthålla en extremt hög energieffektivitet.

Vinges team bestod huvudsakligen av delägare Peter Sundgren tilsammans med de biträdande juristerna Vilhelm Rondahl, Gustav Persson och Linus Adolfsson (M&A), Maria Schultzberg (Skatt) samt Viktoria Owetz Leyva och Sara Dahlros Sköld (VDR-assistenter).

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026