Vinge företräder Aspo, noterat på Nasdaq Helsinki, i transaktionen där Aspos dotterbolag Telko expanderar sin kemiverksamhet i Sverige genom att förvärva Swed Handling, en ledande svensk kemidistributör, från TeRa Invest. Som en del av transaktionen expanderar Aspos dotterbolag Leipurin sin verksamhet inom livsmedelsindustrin i Sverige genom förvärvet av Kebelco, en distributör av tekniska livsmedelsingredienser, som är ett dotterbolag till Swed Handling. Slutförandet av transaktionen är föremål för sedvanliga godkännanden från myndigheter.

Företagsvärdet i transaktionen uppgår till 500 MSEK, med möjlighet till en tilläggsköpeskilling om upp till 130 MSEK. Upp till 100 MSEK av köpeskillingen kan betalas med aktier i Aspo.

Aspo är ett finskt konglomerat som är specialiserat på krävande B-to-B-kunder. Aspo skapar värde genom att äga och utveckla affärsverksamheter på ett hållbart och långsiktigt sätt. Aspo har verksamhet i 16 olika länder och sysselsätter totalt cirka 700 medarbetare.

Läs klientens pressmeddelande här

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Linus Adolfsson, Tim Axell (M&A), Karl-Gustaw Tobola (Banking and Finance), Mario Saad (Corporate Commercial), Ebba Svenburg, Jonna Skog (Employment) Johan Cederblad, Lina Österberg (Environment), Elis Allmark, Carla Zachariasson (IT & GDPR), Karolina Cohrs (Real Estate), Daniel Wendelsson, Sebastian Örndahl, Dagne Sabockis, Hilda Ivarsson (FDI, EU, Competition and Regulatory) och Emma Emsjö (Transaction Support Coordinator).

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026