Vinge företräder Aspo, noterat på Nasdaq Helsinki, i transaktionen där Aspos dotterbolag Telko expanderar sin kemiverksamhet i Sverige genom att förvärva Swed Handling, en ledande svensk kemidistributör, från TeRa Invest. Som en del av transaktionen expanderar Aspos dotterbolag Leipurin sin verksamhet inom livsmedelsindustrin i Sverige genom förvärvet av Kebelco, en distributör av tekniska livsmedelsingredienser, som är ett dotterbolag till Swed Handling. Slutförandet av transaktionen är föremål för sedvanliga godkännanden från myndigheter.

Företagsvärdet i transaktionen uppgår till 500 MSEK, med möjlighet till en tilläggsköpeskilling om upp till 130 MSEK. Upp till 100 MSEK av köpeskillingen kan betalas med aktier i Aspo.

Aspo är ett finskt konglomerat som är specialiserat på krävande B-to-B-kunder. Aspo skapar värde genom att äga och utveckla affärsverksamheter på ett hållbart och långsiktigt sätt. Aspo har verksamhet i 16 olika länder och sysselsätter totalt cirka 700 medarbetare.

Läs klientens pressmeddelande här. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Linus Adolfsson, Tim Axell (M&A), Karl-Gustaw Tobola (Banking and Finance), Mario Saad (Corporate Commercial), Ebba Svenburg, Jonna Skog (Employment) Johan Cederblad, Lina Österberg (Environment), Elis Allmark, Carla Zachariasson (IT & GDPR), Karolina Cohrs (Real Estate), Daniel Wendelsson, Sebastian Örndahl, Dagne Sabockis, Hilda Ivarsson (FDI, EU, Competition and Regulatory) och Emma Emsjö (Transaction Support Coordinator).

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026