Uppdrag

Vinge företräder Ardagh vid förvärvet av Impress Metal Packaging

9 december 2010

Vinge företräder Ardagh Corporate Services Limited i samband med att Ardagh Glass förvärvade Impress Metal Packaging för en köpeskilling om ca 1.7 miljarder euro. 
 
Impress är ett globalt företag inom metallförpackningsindustrin. Ardagh Glass är för nuvarande den tredje största glasförpackningsleverantören i Europa. Tillsammans kommer företaget att ha 81 produktionsanläggningar och en ledande marknadsposition med en omsättning på 3 miljader euro och 14000 anställda. Verksamheten kommer att gå under namnet Ardagh Packaging Group. Affären villkoras av sedvanliga europeiska och amerikanska konkurrensrättsliga prövningar.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Björn Gustavsson, Albert Wållgren, Elin Hjort, Andreas Malmberg och Christina O Rosén.

Relaterat

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025

Vinge biträder The Qt Company Oy i budet på I.A.R. Systems Group AB (publ)

The Qt Company Oy (”The Qt Company”), ett helägt dotterbolag till Qt Group Plc, har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i I.A.R Systems Group AB (publ) (”IAR”) att överlåta samtliga aktier av serie B i IAR till The Qt Company mot kontant ersättning om 180 kronor per aktie.
4 juli 2025