Uppdrag

Vinge företräder Alrik Technologies i samband med seed investering från Pi Labs

3 april 2024

Vinge har företrätt Alrik Technologies i samband med seed-finansiering från den globala VC investeraren Pi Labs.

Alrik Technologies lanserades 2023 och erbjuder en SaaS-plattform för byggsektorn, som gör det möjligt för fastighetsutvecklare och byggare att mäta utsläppsmål samtidigt som logistiknätverket digitaliseras för att minska projektförseningar, leveranstider och kostnader. Alrik arbetar direkt med distributörer för att övervaka och optimera utsläpp från byggleveranser genom en enda enhetlig plattform, och har redan över 100 kunder.

Vinges team bestod av Jonas Johansson, Maria Dahlin Kolvik och Gustav Persson.

Relaterat

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026