Uppdrag

Vinge företräder ägarna till AppInConf Holding AB (”AppInConf”) i samband med försäljning av bolaget till Invajo Techonlogies AB (publ) (”Invajo”)

20 november 2020 M&A

AppInConf utvecklar och tillhandahåller mobila digitala lösningar för event och möten, och har historiskt varit starka mot bl.a. medtech-branschen.

Förvärvet stärker Invajos position och konkurrenskraft på marknaden. Vidare så tillförs en ökad kundbas, mobil spetskompetens och kostnadsfördelar.

Vinges team bestod i huvudsak av Björn Mullaart och Kristoffer Franzkeit.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026