Uppdrag

Vinge företräder ägarna till AppInConf Holding AB (”AppInConf”) i samband med försäljning av bolaget till Invajo Techonlogies AB (publ) (”Invajo”)

20 november 2020 M&A

AppInConf utvecklar och tillhandahåller mobila digitala lösningar för event och möten, och har historiskt varit starka mot bl.a. medtech-branschen.

Förvärvet stärker Invajos position och konkurrenskraft på marknaden. Vidare så tillförs en ökad kundbas, mobil spetskompetens och kostnadsfördelar.

Vinges team bestod i huvudsak av Björn Mullaart och Kristoffer Franzkeit.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025