Uppdrag

Vinge företräder Advanias ägare i samband med försäljningen till fonder förvaltade av Goldman Sachs

Vinge har företrätt IT-bolaget Advania vid försäljningen av en majoritetsandel av bolaget till fonder förvaltade av Goldman Sachs tillsammans med Advanias ledning, VIA Equity och andra återinvesterande aktieägare.

Advania, med sitt huvudkontor i Stockholm, har närvaro i alla nordiska länder och levererar verksamhetskritiska IT-lösningar. Advania har 1 400 anställda på 27 platser i Sverige, Island, Norge, Finland och Danmark. Advania omsätter idag mer än 5 miljarder kronor och har levererat mer än 20 % tillväxt årligen under de senaste fem åren.

 

Goldman Sachs är världsledande inom private equity, med en stark historia av investeringar i tekniksektorn och i Norden. Att samarbeta med dem är inte bara ett bevis på vad vi uppnått, utan också ett löfte till alla här på Advania att vår fortsatta resa kommer att vara både spännande och full av nya möjligheter. Det viktigaste är att vi kan hålla fast vid vårt grunduppdrag: att vara en verklig partner till alla kunder och en riktigt bra arbetsplats som fortsätter att locka till sig de bästa talangerna, säger Mikael Noaksson, Advanias koncernchef.

 

Vinges team bestod av Peter Sundgren, Joacim Rydergård, Samra Baytar, Elsie Nassar, Nina Gransäter och Gustav Persson (M&A), Axel Jansson och Rebecka Målquist (Bank och finans), Jolene Reimerson och Mathilda Persson (Kommersiella avtal), Sara Strandberg (Arbetsrätt), Karl-Hugo Engdahl (IT & GDPR), Sofia Bergenstråhle (Immaterialrätt), Karolina Cohrs (Fastighetsrätt), John Wahlbom (Konkurrensrätt), Tove Lövgren Frisk (Regelefterlevnad) samt Jessica Öijer och Nathalie Hughes (VDR).

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025