Uppdrag

Vinge företrädde SAS som vann mål om påstådd diskriminering

26 mars 2013

SAS som biträddes av Vinge vann målet i Stockholms tingsrätt där svenska SAS-piloter väckte skadeståndstalan mot SAS för brott mot EU-rätten.

De 33 SAS-piloterna var tidigare anställda vid Linjeflyg och väckte skadeståndstalan mot SAS för brott mot EU-rätten i samband med att de anställdes av SAS när Linjeflyg lades ner 1992. De har i korthet påstått att SAS genom att inte låta dem tillgodoräkna sig sin anställningstid vid Linjeflyg på ett otillåtet sätt har särbehandlat dem på grund av deras svenska nationalitet samt därigenom hindrat dem i deras fria rörlighet enligt EU-rätten.
 
Tingsrätten avslår piloternas talan i domen som meddelades den 22 mars och slår i domen fast att EU-rätten inte är tillämplig på piloternas anställningsavtal då omständigheterna rört rent interna, svenska förhållanden. Tingsrätten konstaterade vidare att även för det fall EU-rätten skulle ha varit tillämplig, kan deras yrkanden inte bifallas. Anställningsvillkoren har inte inneburit att piloterna diskriminerats på grund av sin nationalitet eller att de hindrats i sin rätt till fri rörlighet. Piloterna har snarare fått en mer förmånlig behandling jämfört med andra nyanställda piloter i SAS. Anställningsvillkoren strider inte heller mot god sed på arbetsmarknaden och är inte på annat sätt oförenliga med svensk arbetsrätt.
 
Piloterna har nu tre veckor på sig att överklaga domen till Arbetsdomstolen och för att Arbetsdomstolen ska ta upp målen krävs prövningstillstånd.
 
Vinges team som företrädde SAS bestod av Fredrik Gustafsson, Martin Johansson och Björn Lindskog.

 

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025