Uppdrag

Vinge företrädde SAS som vann mål om påstådd diskriminering

26 mars 2013

SAS som biträddes av Vinge vann målet i Stockholms tingsrätt där svenska SAS-piloter väckte skadeståndstalan mot SAS för brott mot EU-rätten.

De 33 SAS-piloterna var tidigare anställda vid Linjeflyg och väckte skadeståndstalan mot SAS för brott mot EU-rätten i samband med att de anställdes av SAS när Linjeflyg lades ner 1992. De har i korthet påstått att SAS genom att inte låta dem tillgodoräkna sig sin anställningstid vid Linjeflyg på ett otillåtet sätt har särbehandlat dem på grund av deras svenska nationalitet samt därigenom hindrat dem i deras fria rörlighet enligt EU-rätten.
 
Tingsrätten avslår piloternas talan i domen som meddelades den 22 mars och slår i domen fast att EU-rätten inte är tillämplig på piloternas anställningsavtal då omständigheterna rört rent interna, svenska förhållanden. Tingsrätten konstaterade vidare att även för det fall EU-rätten skulle ha varit tillämplig, kan deras yrkanden inte bifallas. Anställningsvillkoren har inte inneburit att piloterna diskriminerats på grund av sin nationalitet eller att de hindrats i sin rätt till fri rörlighet. Piloterna har snarare fått en mer förmånlig behandling jämfört med andra nyanställda piloter i SAS. Anställningsvillkoren strider inte heller mot god sed på arbetsmarknaden och är inte på annat sätt oförenliga med svensk arbetsrätt.
 
Piloterna har nu tre veckor på sig att överklaga domen till Arbetsdomstolen och för att Arbetsdomstolen ska ta upp målen krävs prövningstillstånd.
 
Vinges team som företrädde SAS bestod av Fredrik Gustafsson, Martin Johansson och Björn Lindskog.

 

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025