Uppdrag

Vinge biträder vid Studentbostäder i Sverige AB:s emission av hållbara obligationer

Vinge biträder vid Studentbostäder i Sverige AB:s (”Bolaget”) emission av en ny senior, icke-säkerställd och hållbar obligation om SEK 500.000.000 inom ett rambelopp om SEK 1.000.000.000 (”Obligationerna”).

Inom ramen för transaktionen har Bolaget upprättat ett hållbarhetsramverk i linje med 2018 års version av ICMAs riktlinjer för hållbara obligationer (Sustainability Bond Guidelines). Hållbarhetsramverket har blivit utvärderat av en oberoende tredje part, ISS ESG, som har bedömt att hållbarhetsramverket, samt relaterade styrdokument och rapporteringsstandarder. Hållbarhetsramverket stödjer bland annat UN:s globala hållbarhetsmål; nr. 7 "Hållbar energi för alla", nr. 11 "Hållbara städer och samhällen" och nr. 13 "Bekämpa klimatförändringarna".

I enlighet med villkoren avses Obligationerna att upptas till handel på Nasdaq Stockholms företagsobligationslista för hållbara obligationer. Nordea Bank Abp, Pareto Securities AB och Swedbank AB (publ) har gemensamt agerat arrangörer och s.k. bookrunners i samband med emissionen av Obligationerna.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda och Felix Möller (Bank och Finans) samt Clara Sohlberg och David Bokliden (Kapitalmarknad och publik M&A).

 

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026