Uppdrag

Vinge biträder vid Studentbostäder i Sverige AB:s emission av hållbara obligationer

Vinge biträder vid Studentbostäder i Sverige AB:s (”Bolaget”) emission av en ny senior, icke-säkerställd och hållbar obligation om SEK 500.000.000 inom ett rambelopp om SEK 1.000.000.000 (”Obligationerna”).

Inom ramen för transaktionen har Bolaget upprättat ett hållbarhetsramverk i linje med 2018 års version av ICMAs riktlinjer för hållbara obligationer (Sustainability Bond Guidelines). Hållbarhetsramverket har blivit utvärderat av en oberoende tredje part, ISS ESG, som har bedömt att hållbarhetsramverket, samt relaterade styrdokument och rapporteringsstandarder. Hållbarhetsramverket stödjer bland annat UN:s globala hållbarhetsmål; nr. 7 "Hållbar energi för alla", nr. 11 "Hållbara städer och samhällen" och nr. 13 "Bekämpa klimatförändringarna".

I enlighet med villkoren avses Obligationerna att upptas till handel på Nasdaq Stockholms företagsobligationslista för hållbara obligationer. Nordea Bank Abp, Pareto Securities AB och Swedbank AB (publ) har gemensamt agerat arrangörer och s.k. bookrunners i samband med emissionen av Obligationerna.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda och Felix Möller (Bank och Finans) samt Clara Sohlberg och David Bokliden (Kapitalmarknad och publik M&A).

 

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund i samband med dess investering i Tandem Health

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund som huvudinvesterare i Tandem Healths 100 miljoner USD serie B investeringsrunda, i vilken även befintliga investerare Kinnevik, Northzone, Amino Collective och Visionaries deltog. Tandem Health är ett AI-vårdbolag baserat i Stockholm som grundades år 2023. Tandem Health verkar som en AI-partner inom sjukvården på den europeiska marknaden och erbjuder en medicinsk AI-assistent för vårdpersonal inom ramen för patientbesök.
15 september 2026