Uppdrag

Vinge biträder vid Stendörren Fastigheter AB (publ):s emission och återköp av obligationer

22 januari 2021 Bank och finans

Vinge biträder vid Stendörrens emission av en ny senior och icke säkerställd obligation om SEK 700.000.000 inom ett rambelopp om SEK 1.000.000.000 samt vid Stendörrens återköp av deras tidigare utgivna seniora och icke säkerställda obligationer.

De nyemitterade obligationerna har en löptid om 3.25 år och löper med en ränta om 3 månader STIBOR plus 365 baspunkter. I enlighet med villkoren avses de nyemitterade obligationerna att upptas till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm. Nordea Bank Abp och Swedbank AB (publ) agerade arrangörer, bookrunners och dealer managers i samband med transaktionen. Swedbank AB (publ) agerade även emissionsinstitut.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Lionardo Ojeda och Hannes Pettersson.

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025