Uppdrag

Vinge biträder VIA equity vid investering i Crediflow

28 juni 2024

Vinge har biträtt danska VIA equity fond V när de blir majoritetsägare i OptoSweden AB med dotterbolaget Crediflow AB. Dagens aktiva aktieägare kommer återinvestera för att bli minoritetsaktieägare. Crediflows tjänster används idag i flertalet ekonomi- och affärssystem på den svenska och europeiska marknaden för att digitalisera och automatisera inkommande och utgående flöden av fakturor och elektroniska dokument.

Relaterat

Vinge har biträtt Behold Ventures vid fondresningen av Behold Ventures första fond

Behold Ventures höll sin final closing den 27 juni 2025 och säkrade därmed investeringsåtaganden till sin första fond om drygt 550 miljoner kronor från en internationell investerarbas bestående av bl.a. Europeiska investeringsfonden (EIF).
10 juli 2025

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)
10 juli 2025

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025