Uppdrag

Vinge biträder Tele2 vid obligationsemission och återköpserbjudande

Vinge biträder Tele2 AB (publ) vid dess emission av seniora, icke-säkerställda fastränteobligationer om EUR 500 miljoner och i samband med bolagets parallella återköpserbjudande till investerare i dess tidigare emitterade obligationer med förfall under 2024.

Emissionslikviden från den nya obligationen, vilken emitterats under Tele2:s EMTN-program med en ram om EUR 5 miljarder, används för att finansiera återköpserbjudandet och för allmänna företagsändamål, och obligationerna ska enligt villkoren upptas till handel på Luxembourg Stock Exchange. Obligationerna har en löptid om sex och ett halvt år och emitterades med en ränta på 3.75%.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Lionardo Ojeda, Ida Redander (Bank och Finans), Victor Ericsson och Emelie Svanberg (Skatt)

 

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026