Uppdrag

Vinge biträder Tele2 vid obligationsemission och återköpserbjudande

Vinge biträder Tele2 AB (publ) vid dess emission av seniora, icke-säkerställda fastränteobligationer om EUR 500 miljoner och i samband med bolagets parallella återköpserbjudande till investerare i dess tidigare emitterade obligationer med förfall under 2024.

Emissionslikviden från den nya obligationen, vilken emitterats under Tele2:s EMTN-program med en ram om EUR 5 miljarder, används för att finansiera återköpserbjudandet och för allmänna företagsändamål, och obligationerna ska enligt villkoren upptas till handel på Luxembourg Stock Exchange. Obligationerna har en löptid om sex och ett halvt år och emitterades med en ränta på 3.75%.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Lionardo Ojeda, Ida Redander (Bank och Finans), Victor Ericsson och Emelie Svanberg (Skatt)

 

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025