Uppdrag

Vinge biträder Tele2 vid obligationsemission och återköpserbjudande

Vinge biträder Tele2 AB (publ) vid dess emission av seniora, icke-säkerställda fastränteobligationer om EUR 500 miljoner och i samband med bolagets parallella återköpserbjudande till investerare i dess tidigare emitterade obligationer med förfall under 2024.

Emissionslikviden från den nya obligationen, vilken emitterats under Tele2:s EMTN-program med en ram om EUR 5 miljarder, används för att finansiera återköpserbjudandet och för allmänna företagsändamål, och obligationerna ska enligt villkoren upptas till handel på Luxembourg Stock Exchange. Obligationerna har en löptid om sex och ett halvt år och emitterades med en ränta på 3.75%.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Lionardo Ojeda, Ida Redander (Bank och Finans), Victor Ericsson och Emelie Svanberg (Skatt)

 

Relaterat

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Lejon Entreprenad

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Lejon Entreprenad, ett väletablerat specialistföretag som erbjuder kvalificerade tjänster inom ytbehandling, inklusive industrimålning, rostskyddsmålning och FROSIO-inspektioner.
27 oktober 2025