Uppdrag

Vinge biträder Tele2 i samband med hållbarhetslänkad kreditfacilitet

20 december 2022

Vinge biträder Tele2 AB (publ) i samband med ingåendet av dess första hållbarhetslänkade kreditfacilitet till ett belopp om EUR 700 miljoner, vilken kommer att nyttjas för allmänna företagsändmål och rörelsekapitalbehov.

Räntesatsen i bolagets nya kreditfacilitet villkoras av hur bolaget lever upp till uppsatta mål inom klimat och jämställdhet, och kreditfaciliteten har en löptid om fem år med möjlighet till förlängning.

 

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Lionardo Ojeda och Ida Redander.

 

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026