Uppdrag

Vinge biträder Swedish Match vid förvärv av Gotlandssnus

31 juli 2018 M&A

Gotlandssnus grundades 2002 och utvecklar, producerar och säljer både snus och nikotinfria produkter, och har försäljning i Sverige, USA, Asien och delar av Europa.

Gotlandssnus produkter säljs under populära varumärken såsom Jakobsson’s snus och Qvitt (nikotin- och tobaksfria portionsprodukter). Företaget producerar ungefär 4 miljoner dosor per år och är lokaliserat i Romakloster, Gotland. Nuvarande VD och grundare Henrik Jakobsson kommer att fortsätta i sin roll som VD för Gotlandssnus och kommer också att kvarstå som minoritetsaktieägare i bolaget.

Vinges team bestod av partner Jonas Johansson och associate Karl Klackenberg.

Relaterat

Vinge har företrätt Terranor Group AB i samband med dess notering på Nasdaq First North Growth Market

Vinge har företrätt Terranor Group AB (publ) (”Terranor”) i samband med dess notering på Nasdaq First North Growth Market. Första handelsdag i Terranors aktier är idag den 30 juni 2025.
30 juni 2025

Vinge företräder Keyto Group i samband med förvärvet av GreenThumb

KEYTO Group expanderar till den brittiska marknaden genom förvärvet av GreenThumb. Partnerskapet innebär KEYTO:s första inträde på den brittiska marknaden och stärker ambitionerna att bli den ledande, teknikdrivna one-stop-destinationen för hemrelaterade tjänster internationellt.
30 juni 2025

Vinge biträder Hässelby Blommor vid förvärv av Luwasa Greenstyling och Bellis Växtmiljö

Hässelby Blommor Holding AB har förvärvat samtliga aktier i Luwasa Greenstyling AB resp. Bellis Växtmiljö i Partille AB och skapar därmed Sveriges starkaste företagsgrupp inom växtinredning.
30 juni 2025