Uppdrag

Vinge biträder Statoil i samband med transaktion rörande Lundin Petroleum och International Petroleum Corporation

28 februari 2017

Vinge biträder Statoil ASA (”Statoil”) i samband med en transaktion rörande Lundin Petroleum AB (publ) (”Lundin Petroleum”) och International Petroleum Corporation (”IPC”). Styrelsen för Lundin Petroleum har föreslagit att knoppa av vissa tillgångar utanför Norge i ett nybildat bolag, IPC, och dela ut aktierna i IPC till aktieägarna i Lundin Petroleum. Avsikten är att notera aktierna i IPC på Torontobörsen och Nasdaq Stockholm.

Vidare har IPCs styrelse godkänt att ett dotterbolag till IPC, efter särnoteringen, lämnar ett erbjudande till alla aktieägare i IPC om återköp av aktier. Statoil har meddelat sin avsikt att sälja sitt aktieinnehav i IPC i återköpserbjudandet och Statoil har även ingått avtal med Nemesia, ett investmentbolag närstående till familjen Lundin, om att sälja Statoils eventuella återstående aktier i IPC till Nemesia som inte säljs genom återköpserbjudandet.

Vinges team består av Dain Hård Nevonen, Göran Nyström och Rikard Lindahl.

Relaterat

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.
29 november 2023

Vinge har rådgivit Expedition Growth Capital i samband med dess investering i Factbird

Expedition Growth Capital har, tillsammans med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), genomfört en investering i det danska tech-bolaget Factbird. Vinge rådgav Expedition Growth Capital i samband med investering.
27 november 2023