Uppdrag

Vinge biträder Semcon i samband med budet från Ratos

26 september 2022 Kapitalmarknad och publik M&A

Vinge biträder Semcon AB (publ) med anledning av att Ratos AB har lämnat ett konkurrerande uppköpserbjudande till aktieägarna i Semcon.

Erbjudandet är 157 SEK per aktie och värderar Semcon till cirka 2 844 miljoner SEK.

Vinges team består huvudsakligen av Anders Strid, Erik Sjöman och Edin Agic samt Anna Palmérus som biträder Semcon med konkurrensrättsliga frågor.

Relaterat

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026