Uppdrag

Vinge biträder M2J Holding vid försäljningen av Seliro med dotterbolag Tilgin till Inteno Group

10 juni 2021 M&A

Inteno Group utvecklar teknik som skapar förutsättningar för det ständigt uppkopplade hemmet, med en kundstock på 600 business to business-kunder i Europa och Asien.

De senaste 10 åren har företaget haft en årlig ökning (CAGR) på 20% och förväntas nå en omsättning på 1 miljard SEK under 2022.

Vinges team bestod i huvudsak av Henrik Borna, Daniel Daun, Lena Westberg och Viktoria Owetz Leyva.

Relaterade nyheter

Vinge har företrätt CTEK i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt CTEK AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission, vilken tillför CTEK cirka 350 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
29 mars 2023

Vinge har företrätt VNV Global i samband en företrädesemission

Vinge har företrätt VNV Global i samband med en fullt säkerställd företrädesemission om cirka 328 miljoner kronor.
29 mars 2023

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023