Uppdrag

Vinge biträder Litorina V i samband med förvärv av Sushi Yama-gruppen

Sushi Yama är en ledande sushi-kedja med över 45 restauranger runt om i Sverige.

Sushi Yama var den första sushi-kedjan i Norden att certifiera alla sina restauranger med att servera ASC och MSC-certifierade produkter till sina kunder. Tack vare partnerskapet med Litorina kan Sushi Yama accelerera sin expansion i Sverige och internationellt.

Vinges team bestod av Jonas Johansson tillsammans med bland andra Carl Sander, Christina Odengran och Ellinor Wargenbrant (M&A), Karolina Cohrs och Frida Ställborn (fastighet), Cornelia Medrek och Olof Löfvenberg (miljö), Victoria Ribbnäs och Axel Jansson (bank och finans), Ebba Svenburg (arbetsrätt), Agnes Perbo och Lova Unge (Commercial Agreements), Ilze Lukins (IP), Johan Wahlbom (Konkurrensrätt) samt VDR-specialist Viktoria Owetz Leyva.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026