Uppdrag

Vinge biträder Leos Lekland vid samgående med finska HopLop

23 januari 2023 M&A

Vinge har biträtt Litorinas portföljbolag Leos Lekland vid samgående med finska HopLop, med CapMan Special Situations I som huvudägare. Den nya gruppen kommer vara ledande i Europa och inledningsvis driva 68 lekland i Sverige, Finland, Norge, Danmark och Tyskland.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Vilhelm Rondahl och Robin Sultani.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025