Uppdrag

Vinge biträder Lantmännen i samband med emission av förlagsandelar

14 november 2014

Lantmännen ekonomisk förening har publicerat ett prospekt med anledning av ett erbjudande om att teckna förlagsandelar. Erbjudandet, som maximalt uppgår till 250 MSEK, riktar sig huvudsakligen till medlemmarna i Lantmännen och till koncernens tillsvidareanställda i Sverige samt ett antal föreningar inom de gröna näringarna. Vinge biträder Lantmännen i samband med erbjudandet. 

Vinges team har huvudsakligen bestått av Jesper Schönbeck, Joakim Hagberg, Tora Hansjons och Nils Fredrik Dehlin.

Relaterat

Vinge företräder EQT i samband med försäljningen av Eton

Vinge har företrätt EQT VII i samband med försäljningen av Eton till ett konsortium av privata investerare.
1 juli 2025

Vinge företräder Triton vid förvärvet av Prenax

Vinge har företrätt Triton Small Mid Cap Fund II i samband med förvärvet av Prenax från LBO France och vissa minoritetsägare.
1 juli 2025

Vinge biträder Impilo vid etableringen av Impilo Healthcare

Vinge har biträtt Impilo med regulatorisk rådgivning vid etableringen av Impilo Healthcare. Fonden kommer att ha kapitalåtaganden om 700 miljoner euro.
1 juli 2025