Uppdrag

Vinge biträder Irisity vid emission av units

3 oktober 2024

Vinge biträder Irisity AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units bestående av aktier och teckningsoptioner. Emissionen är garanterad till 80 procent genom teckningsåtaganden och externa garanter.

Vid full teckning av företrädesemissionen och aktier som kan tecknas med stöd av teckningsoptionerna kommer Irisity att tillföras cirka 83 MSEK före emissionskostnader.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Edin Agic (projektledare) och Sofia Haggren.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026