Uppdrag

Vinge biträder Irisity vid emission av units

3 oktober 2024

Vinge biträder Irisity AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units bestående av aktier och teckningsoptioner. Emissionen är garanterad till 80 procent genom teckningsåtaganden och externa garanter.

Vid full teckning av företrädesemissionen och aktier som kan tecknas med stöd av teckningsoptionerna kommer Irisity att tillföras cirka 83 MSEK före emissionskostnader.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Edin Agic (projektledare) och Sofia Haggren.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026