Uppdrag

Vinge biträder i Platzer i samband med noteringen på NASDAQ OMX Stockholm och nyemission

28 november 2013

Vinge biträder Platzer Fastigheter Holding AB vid noteringen av Platzers aktier på NASDAQ OMX Stockholm. I anslutning till noteringen kommer en nyemission av aktier av serie B att genomföras vilken avses riktas till dels allmänheten, dels institutionella investerare och avser tillföra Platzer kapital i storleksordningen 632 – 708 MKR.

Vinges team består huvudsakligen av ansvarig partner Olof Jisland, Anders Strid (Capital Markets), Ulf Käll och Anna Hofling Johansson (skatt) samt Ingrid Johansson och Emma Kero Ljungberg (DD och prospekt)

Relaterat

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge företräder HAKI Safety AB (publ) i samband med förvärvet av Newbow Aerospace Limited

Newbow Aerospace är en brittisk marknadsledande tillverkare och leverantör av markstödsutrustning, Ground Support Equipment, GSE, som används till säkert och effektivt underhåll av flygplan.
9 februari 2026

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026