Uppdrag

Vinge biträder Heda Security vid förvärv av Tuna Stängsel

21 februari 2023 M&A

Vinge har biträtt Heda Security i förvärvet av aktierna i Tuna Stängsel. Heda Security-koncernen är Nordens ledande företagsgrupp inom installation och service av områdessäkerhet och omsätter efter det senaste förvärvet över 650 miljoner kronor och har fler än 200 anställda.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad och Nando Basic.

Läs mer om uppdraget här

Relaterat

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025

Vinge biträder The Qt Company Oy i budet på I.A.R. Systems Group AB (publ)

The Qt Company Oy (”The Qt Company”), ett helägt dotterbolag till Qt Group Plc, har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i I.A.R Systems Group AB (publ) (”IAR”) att överlåta samtliga aktier av serie B i IAR till The Qt Company mot kontant ersättning om 180 kronor per aktie.
4 juli 2025

Vinge har biträtt Consolid vid etableringen av Consolid Equity III

Fonden höll sin final closing den 2 juni 2025 efter att ha rest kapital från en investerarbas bestående av bl.a. flertalet institutionella investerare från Europa och Nordamerika samt etablerade fond-i-fonder. Kapitalanskaffningen var mycket framgångsrik och fonden blev kraftigt övertecknad. Consolid Equity III har mer än dubblerat de totala kapitalåtagandena jämfört med föregångarfonden.
2 juli 2025