Uppdrag

Vinge biträder Gotlandsbolaget i samband med off-take avtal avseende biogas

17 februari 2025 Kommersiella Avtal M&A

Vinge har företrätt Rederiaktiebolaget Gotland (Gotlandsbolaget) i samband med ingåendet av ett strategiskt off-take avtal, som säkerställer långsiktig biogasförsörjning för Gotlandstrafiken.

Gotlandsbolaget har som mål att erbjuda klimatneutrala överfarter mellan Gotland och fastlandet senast 2045. För att göra detta, krävs stora volymer av fossilfria bränslen. Vinge har biträtt Gotlandsbolaget i en investering i en byggnation av en biogasanläggning utanför Eskilstuna för produktion av högkvalitativ biogas samt förhandling och ingående av ett 10 årigt off-take avtal avseende köp och leverans av den tillverkade biogasen. Genom transaktionen har Gotlandsbolaget tagit viktiga steg för att nå sitt mål om klimatneutrala överfarter mellan Gotland och fastlandet. Anläggningen väntas tas i bruk 2026.

Vinges team bestod huvudsakligen av Malin Ohlin och Mario Saad.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026