Uppdrag

Vinge biträder Formica Capital i samband med förvärv av Rototec-koncernen, Europas största leverantör av geoenergilösningar

25 november 2021 M&A Bank och finans

Vinge har biträtt Formica Capital i samband med deras förvärv av samtliga aktier i Rototec-koncernen. Rototec är marknadsledande inom geoenergilösningar för medelstora och stora fastigheter och hanterar Europas största borrutrustningsflotta för geoenergi i Finland, Sverige och Norge.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Magnus Pauli (M&A), Johanna Hamrefält (projektledare M&A), Alexander Lindeberg (IP), Adam Loewenstein (M&A), Malin Olsson (HR), Hanna Marberg (M&A) samt Fabian Ekeblad (Bank & Finans) och Elin Samara (Bank & Finans). Krogerus Attorneys har agerat lokalt ombud i Finland och Advokatfirmaet Thommessen AS har agerat lokalt ombud i Norge.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026