Uppdrag

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med dess investering i INDISKA

1 september 2016

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med dess investering i INDISKA. Investeringen har skett genom ett lån som senare kan konverteras till en ägarandel i bolaget. INDISKA är ett svenskt familjeföretag, som funnits i mer än 110 år. INDISKA säljer mode, inredning och accessoarer med modern och unik prägel i 100 butiker i Sverige, Norge, Finland och Tyskland, samt i INDISKA Shop Online. Totalt har INDISKA ungefär 700 anställda och omsatte 2015 cirka 742 miljoner kronor.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Adriana Berglund och Malte Hedlund (M&A), Robert Wikholm och Klara Håstad (Rekonstruktionsfrågor), Anna Lonergan (Fastighet), Tomas Forsgren (IPR) och Adam Sandberg (Finansiering).

Relaterat

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.
29 november 2023

Vinge har rådgivit Expedition Growth Capital i samband med dess investering i Factbird

Expedition Growth Capital har, tillsammans med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), genomfört en investering i det danska tech-bolaget Factbird. Vinge rådgav Expedition Growth Capital i samband med investering.
27 november 2023