Uppdrag

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med dess investering i INDISKA

1 september 2016

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med dess investering i INDISKA. Investeringen har skett genom ett lån som senare kan konverteras till en ägarandel i bolaget. INDISKA är ett svenskt familjeföretag, som funnits i mer än 110 år. INDISKA säljer mode, inredning och accessoarer med modern och unik prägel i 100 butiker i Sverige, Norge, Finland och Tyskland, samt i INDISKA Shop Online. Totalt har INDISKA ungefär 700 anställda och omsatte 2015 cirka 742 miljoner kronor.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Adriana Berglund och Malte Hedlund (M&A), Robert Wikholm och Klara Håstad (Rekonstruktionsfrågor), Anna Lonergan (Fastighet), Tomas Forsgren (IPR) och Adam Sandberg (Finansiering).

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025

Vinge har biträtt Marginalen Bank i samband med ett byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument och emission av nya kapitalbasinstrument

Vinge har biträtt Marginalen Bank Bankaktiebolag (publ) i samband med byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument, som består av supplementärkapitalinstrument (Eng. Tier 2 Notes) om totalt 560 miljoner kronor och primärkapitalinstrument (Eng. Additional Tier 1-Notes) om 200 miljoner kronor. ESCO Marginalen AB (publ) övertog samtliga förpliktelser enligt de befintliga kapitalbasinstrumenten i samband med transaktionen, medan Marginalen Bank emitterar nya kapitalbasinstrument om motsvarande belopp genom kvittning.
3 juni 2025