Uppdrag

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med dess investering i INDISKA

1 september 2016

Vinge has advised Fidelio Capital in connection with its investment in INDISKA.

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med dess investering i INDISKA. Investeringen har skett genom ett lån som senare kan konverteras till en ägarandel i bolaget. INDISKA är ett svenskt familjeföretag, som funnits i mer än 110 år. INDISKA säljer mode, inredning och accessoarer med modern och unik prägel i 100 butiker i Sverige, Norge, Finland och Tyskland, samt i INDISKA Shop Online. Totalt har INDISKA ungefär 700 anställda och omsatte 2015 cirka 742 miljoner kronor.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Adriana Berglund och Malte Hedlund (M&A), Robert Wikholm och Klara Håstad (Rekonstruktionsfrågor), Anna Lonergan (Fastighet), Tomas Forsgren (IPR) och Adam Sandberg (Finansiering).

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025