Uppdrag

Vinge biträder EQT och budbolaget ESML Intressenter i samband med budet på Securitas Direct

13 november 2007

Vinge biträder EQT och budbolaget, samägt av EQT, SäkI AB, Melker Schörling AB och Investment AB Latour, i samband med ett offentligt kontanterbjudande riktat till aktieägarna i Securitas Direct AB. Erbjudandet innefattar även erbjudande till innehavarna av teckningsoptioner i Securitas Direct AB. Securitas Direct AB är listad på OMX Nordiska börs. Vinge biträder med börs-och bolagsrättslig rådgivning, finansiering, och förvärvsstrukturering. Erbjudandet är värt sammanlagt ca 9,6 miljarder kronor.
 
Vinges team består av Hans Wibom, Michael Wigge, Ola Sandersson, Christoffer Saidac, Tuula Tallavaara, Dain Nevonen och Martin Hall. Fabian Ekeblad och Louise Salomon biträder i samband med finansieringen och Johan Karlsson och Peter Forsberg med konkurrensanmälningen.

Relaterat

Vinge biträder Helix Kapital vid investering i Xamera

Vinge har biträtt Helix Kapital när de blir strategisk ägarpartner till Xamera AB, en ledande aktör inom långsiktig och teknikfokuserad kompetensförsörjning till den svenska industri- och techsektorn.
3 december 2023

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.
29 november 2023