Uppdrag

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.

Obligationerna har emitterats under bolagets befintliga seniora säkerställda ramverk med rörlig ränta. Emissionslikviden kommer att användas för att finansiera förvärvet av ett europeiskt forskningsteknologibolag i syfte att expandera bolagets mobil- och webbaserade belöningsplattformar. Aonic driver proprietära plattformar för användarförvärv som används av många av världens största mobilspelsutvecklare, samt utvecklar och publicerar ett brett utbud av egna multiplattformsspel.
 
Vinges team bestod av Albert Wållgren, Arvid Weimers, William Carlberg Johansson och Sara Eirefors.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026