Uppdrag

Vinge biträder EQT Infrastructure II i samband med försäljningen av Hector Rail till Ancala Infrastructure

Vinge har biträtt EQT Infrastructure II i samband med ingående av avtal om att sälja Hector Rail-koncernen till Ancala European Infrastructure Fund II.

Hector Rail förvärvades av EQT Infrastructure II i november 2014 och är den största privata järnvägsoperatören i Skandinavien med betydande verksamhet även i Tyskland. Med en tågflotta på över 100 lok och 400 anställda (inklusive cirka 250 lokförare), så transporterar Hector Rail gods till en stor kundbas. Hector Rail bedriver även en växande plattform i Tyskland, som utgör den största marknaden för godstransporter på järnväg i Europa, inriktad på attraktiva nisch-segment såsom energi och intermodala transporter.

Vinges team bestod av Daniel Rosvall, Karl Klackenberg, Milad Kamali och Olivia Belding (M&A), Mikael Ståhl och Axel Jansson (Banking and Finance), Mathilda Persson (Commercial Agreements) och Kristoffer Sällfors (Regulatory).

Relaterat

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025