Uppdrag

Vinge biträder Elos AB (publ) vid försäljningen av Fixturlaser AB

27 juni 2014

Vinge biträder Elos AB (publ), noterat på NASDAQ OMX Stockholm, i samband med försäljningen av aktierna i Fixturlaser AB till franska Acoem som ingår i Evolem-koncernen. Fixturlaser är verksamt med utveckling, tillverkning och försäljning av mätteknikprodukter för industrin. Köpeskillingen för aktierna på kassa- och skuldfri basis uppgår till ca 142 miljoner SEK.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid, Johanna Björnum Nyström (projektledare), Emma Kero Ljungberg (VDD ansvarig), Anna Siesing (arbetsrätt), Anna Hofling Johansson (skatt) samt Daniel Lennartsson (M&A).


 

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026