Uppdrag

Vinge biträder Cinvens portföljbolag Partner in Pet Food i samband med dess förvärv av Doggy

Vinge biträder Cinvens portföljbolag Partner in Pet Food, en ledande europeisk producent av djurmat, i samband med dess förvärv av Doggy-koncernen (”Doggy”).

Doggy är en ledande svensk producent och distributör av hund-och kattmat med kända varumärken så som Doggy, Mjau och Bozita. Genom förvärvet kompletteras Partner in Pet Foods produktsortiment, geografiska marknader samt distributionskanaler.

Transaktionen är villkorad av sedvanliga konkurrensgodkännanden.

Vinges team bestod främst av delägare Christina Kokko och biträdande juristerna Carl Sander, Hannah Kajlinger och Jonathan Riddersholm (M&A), Christoffer Nordin och Ellinor Wargenbrant (Kommersiella avtal), Olof Löfvenberg (Miljö och tillstånd), Axel Jansson och Felix Möller (Bank & finans), Lisa Ullman och Ebba Svenburg (Arbetsrätt), Karl-Hugo Engdahl (IT), Lisa Malmborg och Xandra Ståhlberg (Konkurrensrätt) och VDR-assistent Carl Bruneheim.

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund i samband med dess investering i Tandem Health

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund som huvudinvesterare i Tandem Healths 100 miljoner USD serie B investeringsrunda, i vilken även befintliga investerare Kinnevik, Northzone, Amino Collective och Visionaries deltog. Tandem Health är ett AI-vårdbolag baserat i Stockholm som grundades år 2023. Tandem Health verkar som en AI-partner inom sjukvården på den europeiska marknaden och erbjuder en medicinsk AI-assistent för vårdpersonal inom ramen för patientbesök.
15 september 2026