Vinge biträder Bring, en del av Posten Norge, vid investering i Crossborderit, som har en viktig teknik som förenklar tull och avgiftshantering. i international handel.
Vinge har företrätt Terranor Group AB (publ) (”Terranor”) i samband med dess notering på Nasdaq First North Growth Market. Första handelsdag i Terranors aktier är idag den 30 juni 2025.
KEYTO Group expanderar till den brittiska marknaden genom förvärvet av GreenThumb. Partnerskapet innebär KEYTO:s första inträde på den brittiska marknaden och stärker ambitionerna att bli den ledande, teknikdrivna one-stop-destinationen för hemrelaterade tjänster internationellt.
Hässelby Blommor Holding AB har förvärvat samtliga aktier i Luwasa Greenstyling AB resp. Bellis Växtmiljö i Partille AB och skapar därmed Sveriges starkaste företagsgrupp inom växtinredning.