Uppdrag

Vinge biträder Armada Investment AG i dess investering i Studsvik

Armada Investment AG, ett entreprenörsdrivet investmentbolag baserat i Zürich som leds av Daniel S. Aegerter, har ökat sitt aktieinnehav i Studsvik till 29,9 % av de utestående aktierna i Studsvik. Investeringen bygger på Armadas initiala innehav om 9,9 % som förvärvades i februari 2025. Aktierna i Studsvik är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Armada har i över ett decennium investerat i hela värdekedjan för kärnkraft med portföljbolag som Oklo, Commonwealth Fusion Systems, Proxima Fusion, Last Energy och Blykalla.

Studsvik erbjuder en rad avancerade tekniska tjänster till den globala kärnkraftsindustrin. Studsviks fokusområden är bränsle- och materialteknik, programvara för härdövervakning och bränsleoptimering, avveckling och strålskyddstjänster samt tekniska lösningar för hantering, konditionering och volymreduktion av radioaktivt avfall. Företaget har över 75 års erfarenhet av kärnteknik och tjänster i radiologisk miljö. 

Vinges team består av Rikard Lindahl, Joel Magnusson och Maximilian Bengtsson (Kapitalmarknad och publik M&A) samt Daniel Wendelsson, Hampus Peterson och Hilda Ivarsson (FDI).

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026