Uppdrag

Vinge biträder Anglo American i samband med investering i Dannemoragruvan

14 mars 2023

Vinge har tillsammans med Norton Rose Fulbright biträtt Anglo American Limited i samband med ingående av royalty-avtal om USD 10 miljoner samt ett bindande term sheet för ett offtake-avtal med Dannemora Iron AB. Vinge har även biträtt med därtill relaterad due diligence. Dannemora Iron AB är ett helägt dotterbolag till Grängesberg Exploration Holding AB (publ).

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026